Wśród wielu osób można spotkać się z coraz większym zainteresowaniem tradycyjnymi sposobami przygotowywania posiłków. Oprócz powrotu do staropolskich przepisów czy dawno zapomnianych produktów niezwykle popularne staje się wykorzystywanie znanych niegdyś metod gotowania. Z tego też powodu spotkać można się z odchodzeniem od nowoczesnych naczyń kuchennych wykonanych ze stali czy ceramiki na rzecz tych wykonanych z żeliwa. Poza tymi używanymi typowo w domu swój renesans przeżywają również kociołki żeliwne, które mogą być wykorzystywane w plenerze – przydomowym ogrodzie, na biwaku czy imprezach kulinarnych na świeżym powietrzu. Jeśli również zapragnąłeś przekonać się o zaletach tego surowca, warto, abyś się dowiedział, jak prawidłowo z niego korzystać.
Najnowsze wpisy
Decydując się na budowę kominka, należy przeanalizować wiele pomysłów na to, jak powinien wyglądać czy gdzie być zlokalizowany. Każdy bowiem preferuje inne style oraz formy. Najczęściej spotykanymi w polskich domach rodzajami kominków są modele nowoczesne oraz retro bądź rustykalne. Warto zatem zapoznać się z najpopularniejszymi rozwiązaniami, a w razie wątpliwości skontaktować z ekspertami. Dowiedzieć się można wtedy, jak zmienić wygląd kominka, np. dobierając odpowiednie elementy. Dotyczy to przede wszystkim zewnętrznych części dekoracyjnych, w tym kluczowych dla każdego kominka drzwiczek. Należy postanowić czy lepsze będą bogato zdobione drzwiczki, czy może te proste, minimalistyczne.
Żeliwo jest niezwykle przydatnym surowcem wykorzystywanym od wieków oraz stosowanym do dziś. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim doskonałymi właściwościami kumulującymi ciepło. Dzięki temu można wykorzystywać go tam, gdzie jest to niezbędne – czyli podczas gotowania. W kuchni można przede wszystkim spotkać się z żeliwnymi naczyniami w postaci patelni czy kociołków. Także różnego rodzaju drzwiczki, ruszty czy piekarniki wykonane z tego materiału są obecne w pomieszczeniach, w których przygotowuje się posiłki. Dlatego żeliwne elementy sprawdzą się idealnie również w lokalach gastronomicznych. Jak zatem można efektownie urządzić praktyczną kuchnię, wykorzystując żeliwo?
Żeliwo to niezwykły materiał, który z powodzeniem można stosować w kuchni. Nasze babcie znały jego przydatne podczas podgrzewania posiłków właściwości, dlatego tak chętnie przygotowywały potrawy w żeliwnych naczyniach. Z tego powodu także i dziś wiele osób docenia je w swoich kuchniach, urządzonych w starym, wiejskim stylu. Czy jednak wyłącznie w przypadku posiadania pomieszczenia w stylu rustykalnym, można cieszyć się żeliwnymi naczyniami? Oczywiście, że nie! Teraz powraca się do wykorzystania rzeczy wykonanych z tego surowca nie tylko w domu, lecz także poza nim. Doskonałym tego przykładem jest wykorzystywanie żeliwnych kociołków. W jakich okolicznościach najczęściej się one przydają oraz w jaki sposób i co można w nich gotować?
Każdy chce, aby jego ogród prezentował się okazale – spełniał nie tylko praktyczne funkcje, lecz również posiadał estetyczne walory. W celu jego upiększenia wykorzystuje się najróżniejsze techniki, które znane są architektom krajobrazu. Można wybierać między nurtem nowoczesnym, minimalistycznym japońskim, bogatym i dopracowanym francuskim a lekkimi motywami angielskimi czy rustykalnymi. Zależnie od upodobań właściciela działki, projektant czy inna osoba planująca wygląd przyszłego ogrodu powinni uwzględnić popularne motywy, bezpośrednio związane z konkretnym stylem. Wśród nich godne uwagi są elementy ozdobne niczym z minionych epok, np. wyroby z żeliwa. Jakimi cechami wyróżniają się detale wykonane z tego surowca oraz na które żeliwne przedmioty warto zwrócić szczególną uwagę?
Nawet niewielkich rozmiarów działka może dostarczyć nam wiele radości i pozwolić na maksimum odpoczynku. Ogród to jednak nie tylko rośliny – warto umieścić w nim także stylową altankę. Najbardziej praktycznymi jej rodzajami są formy zamknięte lub półotwarte. Pozwalają one spędzać czas nie tylko za dnia, lecz również aż do późnego wieczora oraz chronią przed nadmiernych wiatrem. Umożliwiają dzięki temu stworzenie przytulnego miejsca do odpoczynku. Wśród różnego rodzaju elementów, niezbędnych do budowy altanki, nie można zapomnieć o dodatkowych oknach czy drzwiach. W przypadku tych pierwszych warto wyróżnić okna żeliwne, które są niezwykle dekoracyjne i wytrzymałe. Jakimi cechami powinny się wyróżniać tego rodzaju elementy i gdzie można je wykorzystać?
W Polsce panuje opinia, że grillowanie to nasza narodowa domena. Gdy tylko robi się dostatecznie ciepło, każdy, kto tylko może, organizuje spotkania przy grillu – czy to w swoim ogródku, czy na balkonie lub tarasie. Jednak czy którykolwiek fan grillowania zastanawiał się kiedyś, jak ważny jest materiał, z którego zbudowane jest to urządzenie? Ponieważ większości osób zależy raczej na jak najlepszych cechach grilla i, co za tym idzie, doskonale upieczonych potrawach, warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju urządzenia są najlepsze.
Zapomniane już od wielu lat piece kaflowe znów powoli wracają do łask. Nieco inne, nowsze formy tych elementów grzewczych pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji w przestrzeni kuchennej. Jeśli jest się fanem takiej estetyki, można zdecydować się na kuchnię, w której wykorzysta się w pełni potencjał pieca kaflowego. Jest on ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych płyt grzewczych czy piekarników. Z powodu coraz większej popularności tego rodzaju pieców, warto zastanowić się, czy gotowanie przy ich pomocy posiada jakieś zalety oraz w jaki sposób powinno się to robić.
Niegdyś można było je spotkać niemalże w każdym wiejskim domu, a niektórzy z nas mogą pamiętać je stojące w pokoju babci czy w kuchni. Kiedyś było to podstawowe źródło ciepła, nie tylko na terenach wiejskich, lecz również w miastach. Z czasem jednak odchodziło się od budowania tego rodzaju pieców na rzecz centralnego ogrzewania. Jeszcze kilkanaście lat temu piec kaflowy uznawałoby się za relikt przeszłości, jednak dziś wiele osób powróciło do niego, choć w bardziej nowoczesnym wydaniu. Przez charakterystyczny wygląd może wydawać się, że nie będzie pasować do wszystkich wnętrz — warto więc sprawdzić, w jakiej sytuacji najlepiej sprawdzi się tego rodzaju element.
W Polsce nie słabnie popularność produktów wędzonych. Jaką żywność przetwarza się w taki sposób? Wędzi się najczęściej wszelkiego rodzaju mięso — czy to zwierząt gospodarskich, czy ryb. Wśród znanych wędzonych produktów można znaleźć również mnóstwo regionalnych serów — najlepszym przykładem jest słynny góralski oscypek. Niestety, dostęp do naturalnych wędzonych produktów wysokiej jakości jest ciągle utrudniony. Aby umożliwić sobie częstsze kosztowanie takich rarytasów, warto zastanowić się nad budową własnej wędzarni. Czy w swoim domu bądź ogrodzie można zbudować tego typu obiekt? A jeśli tak, jak to zrobić?
Lekko oprószone mąką, delikatnie chrupiące, a zarazem idealnie miękkie ciasto w złocistej barwie… I do tego ten zapach… To nie przypadek, że domowej roboty chleby czy pizze smakują nam znacznie lepiej niż te kupowane w sklepach. Różni się bowiem sposób ich przygotowywania. Pasjonaci kulinarnych rarytasów powiedzieliby, że zasługą jest tutaj unikalna receptura — bez wątpienia mieliby rację — lecz profesjonaliści dodaliby też, że sercem każdej piekarni jest dobrze dobrany piec. Dzisiaj zajrzymy do jego wnętrza, by odkryć tajemnicę smaku i konsystencji, które przywodzą nam na myśl wypieki naszych babć bądź też prawdziwie domowych lokali.
W ostatnim czasie coraz więcej z nas decyduje się na kuchnie kaflowe, które to jeszcze do niedawna odgrywały znaczącą rolę w każdym domu. Najczęściej zajmowały one narożnik pomieszczenia. Wielu osobom wizja pieców kaflowych, które zarazem ogrzewały całe pomieszczenie, jak również umożliwiały przygotowanie rozmaitych posiłków, kojarzy się z beztroskim dzieciństwem – wakacjami spędzonymi w domku na wsi u ukochanej babci.