Gotowanie w piecach kaflowych

kuchnia kaflowa

Zapomniane już od wielu lat piece kaflowe znów powoli wracają do łask. Nieco inne, nowsze formy tych elementów grzewczych pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji w przestrzeni kuchennej. Jeśli jest się fanem takiej estetyki, można zdecydować się na kuchnię, w której wykorzysta się w pełni potencjał pieca kaflowego. Jest on ciekawą alternatywą dla powszechnie stosowanych płyt grzewczych czy piekarników. Z powodu coraz większej popularności tego rodzaju pieców, warto zastanowić się, czy gotowanie przy ich pomocy posiada jakieś zalety oraz w jaki sposób powinno się to robić.

Cechy pieców z kafli

Aby zrozumieć, o jakich piecach mowa, należy wspomnieć, że podzielić je można ze względu na przeznaczenie. Zwykłe piece kaflowe służą wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń, natomiast te do gotowania, inaczej zwane kuchniami kaflowymi, przeznaczone są głównie do przyrządzania posiłków, choć i one potrafią być dodatkowym źródłem energii cieplnej. Z tego względu sprawdzić się mogą w kuchniach, w których nie sposób ogrzać za pomocą układu c.o. lub innego systemu grzewczego. Używanie takiego pieca pozwala na lepszą dystrybucję ciepła w kuchni, w której często brakuje miejsca na grzejniki.

We wspomnianym piecu można gotować również bardziej tradycyjnie, czyli wolniej oraz w starego typu naczyniach, jak np. żeliwna gęsiarka. Pozwala to na przyrządzanie wyjątkowo smacznych i delikatnych potraw. Przygotowywanie posiłków w piecu kaflowym umożliwia również zachowanie cennych składników odżywczych. Dzieje się tak właśnie dzięki powolnemu procesowi obróbki cieplnej w szczelnie zamkniętych garnkach czy brytfannach.

Wiele osób, które nie zna się na działaniu pieców kaflowych, mogłoby uznać za wadę konieczność rozpalania oraz ewentualnego dokładaniu drewna czy węgla do ognia. Równocześnie panuje przekonanie, że nie ma możliwości utrzymania i kontrolowania temperatury, jednakże piece kaflowe są piecami akumulacyjnymi, dlatego częste dokładanie do ognia byłoby wręcz niewskazane — piec gromadzi energię cieplną i uwalnia ją stopniowo, już po wypaleniu się opału, nie trzeba więc martwić się też o nagły spadek temperatury.

kuchnia kaflowa

Co można ugotować w takim piecu?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na tego rodzaju piec, warto zastanowić się, w jaki sposób z niego korzystać. Przede wszystkim można na nim gotować za pomocą specjalnych, żeliwnych płyt kuchennych. Posiadają one specjalne, okrągłe płytki — fajerki, które występują w formie wielu płaskich obręczy, ściąganych za pomocą specjalnego, zakończonego haczykiem pogrzebacza. Im mniej ich jest na płycie, tym następuje większy kontakt naczynia z żarem. W ten sposób właśnie można regulować intensywność podgrzewania potraw. Użytkownicy pieców kaflowych czasem stosują również płytę bez otworów. Co ciekawe, metodę gotowania na litej, metalowej płycie — w tym przypadku stalowej — stosuje się m.in. w kuchni japońskiej. W swoim domowym zaciszu można zastosować więc żeliwną, gładką płytę, umieszczając ją nad paleniskiem pieca kaflowego i wykorzystać do smażenia jajek, warzyw czy naleśników, a także do grillowania, np. kawałków mięsa.

Wspomniane żeliwo to niezwykle często stosowany materiał, potrzebny nie tylko do stosowanych akcesoriów kuchennych, lecz również do wykończenia takich pieców kaflowych. Oprócz płyt kuchennych surowiec ten stosuje się do wykonywania niezwykle ozdobnych, lecz również niezbędnych elementów takich jak drzwiczki. Umożliwiają dostęp do paleniska i popielnika oraz są nieodłącznym elementem wszelkiej maści piekarników. Ze względów praktycznych jak i estetycznych, można zdecydować się na drzwiczki z szybką, a także posiadające wbudowane termometry, pozwalające lepiej kontrolować proces gotowania. Czasem niektóre osoby decydują się również na żeliwne grille czy ruszty, umieszczane wśród żaru w komorze spalania, pozwalające na szersze wykorzystanie potencjału pieca kaflowego.

Jednakże najczęściej wybieranym piekarnikiem do montażu w piecu kaflowym jest tzw. duchówka. Jest to specyficzny rodzaj żeliwnego, głębokiego piecyka, w którym przechowuje się ciepłe potrawy jak i piecze przede wszystkim pieczywo oraz różnego rodzaju ciasta. Pomimo że niektórzy fani tradycji preferują pieczenie chleba w palenisku, to dla własnej wygody lepiej zdecydować się na taki praktyczny piekarnik. Wybór takiego rozwiązania znacznie ułatwia proces pieczenia, ponieważ dzięki temu zyskuje się czystą komorę, w której możemy upiec swoje własne, zdrowe pieczywo.

Równocześnie, jeśli chciałoby się przyrządzać domowej roboty pizzę, można zamontować specjalny łuk żeliwny bądź drzwiczki, które są niskie i szerokie — idealne, dla dań takich jak pizza, różnego rodzaju tarty czy pszenne placki. Komora do wypieku pizzy nie musi zajmować wiele miejsca, dlatego może być umieszczona jako dodatkowa, w pobliżu bardziej pojemnego piekarnika. Dzięki temu można się pochwalić tradycyjnie przygotowaną pizzą, niczym we włoskim lokalu.

Jak widać, piece kaflowe dają wiele możliwości, jeśli chodzi o gotowanie różnego rodzaju potraw. Wyposażone w odporne elementy żeliwne, są w stanie zadowolić nawet często i intensywnie gotującego kucharza. Dla fanów rustykalnych klimatów taki piec może okazać się najlepszą decyzją, ponieważ nie jest to wyłącznie element ogrzewający pomieszczenia, lecz również pozwalający gotować jak dawniej — prosto, zdrowo i smacznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl