Kuchnie kaflowe – powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu

kuchnia kaflowa

 

W ostatnim czasie coraz więcej z nas decyduje się na kuchnie kaflowe, które to jeszcze do niedawna odgrywały znaczącą rolę w każdym domu. Najczęściej zajmowały one narożnik pomieszczenia. Wielu osobom wizja pieców kaflowych, które zarazem ogrzewały całe pomieszczenie, jak również umożliwiały przygotowanie rozmaitych posiłków, kojarzy się z beztroskim dzieciństwem – wakacjami spędzonymi w domku na wsi u ukochanej babci.

Kuchnia kaflowa dzisiaj

To nieprawda, że pieco-kuchnia najlepiej wygląda w tzw. domach z duszą, nadgryzionych zębem czasu. Świetnie sprawdzi się również w pomieszczeniach stylizowanych na nowoczesne, gdyż kombinacja stare-nowe od wielu lat ma swoich miłośników i jest wprost uwielbiana przez architektów wnętrz. Jeżeli chodzi o duchówkę, to obecnie najczęściej wybierana jest ta z żeliwnymi drzwiczkami (z szybą czy też bez). Natomiast w przypadku wykończeń, to stawia się na te mosiężne lub mosiądzowane. Obowiązkowy jest również reling, na którym można powiesić rozmaite akcesoria kuchenne, takie jak ręcznik czy też rękawiczki. Dla wielbicieli sztuki zduńskiej szczególnie polecane są kafle ręcznie malowane – dostępne w różnych wzorach oraz kolorach.

Historia pieców kaflowych

Piece kaflowe pojawiły się w niemieckich domach już w XVIII wieku. Jako ciekawostkę można dodać, że w pamięci Polaków, zakorzeniły się za pomocą bajki o dwóch kotkach: Bonifacym oraz Filemonie, która pojawiła się w latach 70. – i to właśnie pierwszy z wymienionych, zwierzęcych bohaterów wygrzewał się na piecu kaflowym. Co ciekawe jeszcze do niedawna traktowane były jako wnętrzarski relikt, jednak dziś, moda na nie powraca!

Czym się cechowały w przeszłości? Ich ogromną zaletą był oryginalny wygląd. Natomiast miały też kilka wad, przykładowo: konieczna była stała kontrola temperatury, a także regularne dorzucanie do pieca opału. Jedną z najważniejszych zalet tego typu kuchenek była ich wytrzymałość. Dobrze służyły przez długi czas, przez to, że charakteryzowały się wysoką solidnością wykonania. Na duchówce, czyli części pieca kuchennego wykorzystywanego głównie do podgrzewania potraw, pieczono jabłka, zaś do gorących kafli przykładano przemarznięte dłonie – do tego celu znakomicie sprawdzał się przypiecek, czyli kaflowa ławka przylegająca do komory dymnej.

Aktualnie na rynku dostępne są nowoczesne modele, które charakteryzują się wysoką funkcjonalnością – w odróżnieniu od swoich pierwowzorów. Coraz częściej piece kaflowe wyposażone są w płaszcz wodny, którego głównym zadaniem jest sprawne ogrzanie całej powierzchni domu. Kolejną niezwykle istotną informacją jest fakt, że obecnie produkowane modele redukują emisję szkodliwych spalin, a ponadto świetnie magazynują ciepło.

Drzwiczki żeliwne – najlepszym wyborem do pieców kaflowych!

Tradycyjnie piec kaflowy jest budowany z cegły szamotowej, obłożonej materiałem ceramicznym, a więc kaflami – mogą mieć one formę prostą lub ozdobną. Najczęściej do zamknięcia paleniska wykorzystywane są drzwiczki żeliwne, ale w niektórych modelach alternatywnie pojawia się szyba. Płyty żeliwne stanowią kluczowy element każdej kuchni kaflowej. Znakomicie przewodzą ciepło, a ponadto są wytrzymałe na wysokie temperatury. Ważne, aby przy ich zakupie zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania, solidność, wyjątkowy design oraz funkcjonalność użytkowania. Ponadto akcesorium to doskonale sprawdzi się do pieca chlebowego, grilla, a nawet kominka. Poza tym drzwiczki są dostępne w wielu wzorach, dzięki czemu z powodzeniem można dopasować je do stylu przewodniego występującego w domu. Jeżeli chodzi o blaty żeliwne, to w tym wypadku można zdecydować się zarówno na modele jednootworowe, jak i np. dwuotworowe.

drzwiczki żeliwne

Wyposażenie kuchni – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o wyposażenie kuchni, to warto zaopatrzyć się w trwałe patelnie z żeliwa, które charakteryzują się wieloma zaletami m.in. tym, że ich powierzchnia nagrzewa się równomiernie, a także świetnym przewodnictwem ciepła. Dodatkowo nie odkształcają się oraz są odporne na wszelakie uszkodzenia. Choć jedna ich sztuka powinna znaleźć się w kuchni każdej gospodyni! Ponadto kolejnym, niezbędnym elementem wyposażenia kuchennego jest gęsiarka – duża brytfanna z przykrywką – w której to można przyrządzać rozmaite dania.

Piec kaflowy – do jakich wnętrz pasuje?

Pierwszym stylem, w którym piec kaflowy sprawdzi się doskonale, jest vintage, bazujący przede wszystkim na starych rzeczach. Jeżeli chodzi o kuchnię, to w tym wypadku warto postawić na meble o zaokrąglonych rogach, motywy roślinne, jasną kolorystykę, a także drewniane blaty. W jakich jeszcze wnętrzach będzie się on dobrze prezentował? Przede wszystkim, znakomicie sprawdzi się w klasycznych aranżacjach – bazujących na tradycji – czyli w stylu skandynawskim, prowansalskim czy też rustykalnym.

Zakup pieca kaflowego powinien być przemyślaną decyzją. Ten funkcjonalny dodatek podkreśli charakter danego wnętrza, nadając mu rodzinnego ciepła oraz unikalnego klimatu. Dla wielu ma wartość sentymentalną, jednak należy podkreślić, że dzisiejsze modele są znacznie ekonomiczniejsze od tych, które pamiętamy. Pięknie wykonany piec kaflowy z wysokiej jakości płytą oraz drzwiczkami żeliwnymi stanowi istne dzieło sztuki i jest dekoracją każdego domu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl