Wystrój wnętrz a piece kaflowe

piec

Niegdyś można było je spotkać niemalże w każdym wiejskim domu, a niektórzy z nas mogą pamiętać je stojące w pokoju babci czy w kuchni. Kiedyś było to podstawowe źródło ciepła, nie tylko na terenach wiejskich, lecz również w miastach. Z czasem jednak odchodziło się od budowania tego rodzaju pieców na rzecz centralnego ogrzewania. Jeszcze kilkanaście lat temu piec kaflowy uznawałoby się za relikt przeszłości, jednak dziś wiele osób powróciło do niego, choć w bardziej nowoczesnym wydaniu. Przez charakterystyczny wygląd może wydawać się, że nie będzie pasować do wszystkich wnętrz — warto więc sprawdzić, w jakiej sytuacji najlepiej sprawdzi się tego rodzaju element.

Cechy pieców kaflowych

Początki rozwoju technologii pieców kaflowych można szacować na XVIII wiek, gdzie udoskonalane i najczęściej stosowane były w Niemczech. Działają podobnie jak dzisiejsze kominki domowe, jednakże w porównaniu do nich posiadają zamkniętą komorę spalania, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Kluczowym elementem pieca tego rodzaju są kafle. Wykonane są one z mieszanki gliny i wody w odpowiedniej proporcji i wystarczająco długo suszone, szkliwione i wypiekane. Takie kafle muszą być odporne na wysoką temperaturę oraz na jej ciągłą zmianę.

Piece kaflowe dzisiaj wykorzystuje się w podobny sposób co kominki. Mogą pełnić rolę nie tylko dekoracyjną, lecz również grzewczą. Co ciekawe, obecnie istnieją metody wykorzystujące piec kaflowy z zastosowaniem wymiennika ciepła lub płaszcza wodnego. Dzięki temu można wspomóc istniejący układ c.o. w domu. Wydajność przekazywania ciepła nowoczesnych pieców kaflowych jest wysoka, bo mieści się w zakresie od 40 do 60% sprawności pieca. Jednak ich najistotniejszą cechą jest czas oddawania energii cieplnej zakumulowanej w wewnętrznej konstrukcji, ponieważ może wynosić on od 12 do nawet 24 godzin.

Nieodłączne elementy: kafle i żeliwo

Piece kaflowe wyglądają specyficznie, nie można ich z niczym innym pomylić, chociaż nowoczesne formy tych elementów coraz bardziej odbiegają od ich tradycyjnych odpowiedników. Często taki piec był umieszczany w centrum domu, przede wszystkim, aby zapewnić odpowiednią dystrybucję ciepła w pomieszczeniach, a dodatkowo stanowił główną ozdobę dziennej części wspólnej.

Co zatem sprawia, że te piece są wyjątkowe? To właśnie kafle nadają im niepowtarzalnego wyglądu, a dodatkowo są wyjątkowo odporne na wysokie temperatury, występujące podczas spalania. Można spotkać takie, które są fakturowane, pokryte ozdobnymi ornamentami czy szkliwione w piękne, szlachetne barwy. Dodatkowo wszelkie elementy żeliwne, takie jak drzwiczki inspekcyjne czy główne, dające dostęp do paleniska są również wyjątkowo dekoracyjne. Spośród wielu modeli można wybrać drzwiczki proste, pokryte efektownymi zdobieniami w postaci wytłoczonych wzorów. Można również zdecydować się na większą awangardę, w postaci dużych, przeszklonych drzwiczek żeliwnych. W ten sposób można pomysłowo połączyć style; nowoczesny z tradycyjnym. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie ażurowych drzwiczek z szybą, które idealnie komponowałyby się z bogato zdobionymi kaflami.

Dzisiejsze zastosowanie

Piece kaflowe coraz częściej pojawiają się w domach i mieszkaniach. Oczywiście zazwyczaj są to piece pracujące już w oparciu o nowe technologie, które pozwalają na ograniczenie uwalniania nadmiaru spalin do atmosfery, jak i do przestrzeni domowej.

Obecnie na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj właściciele domów urządzonych w stylu rustykalnym oraz właściciele mieszkań, w których po prostu istnieje możliwość zbudowania takiego pieca, pasującego do koncepcji wnętrza. Jednakże wśród nietypowych aranżacji można spotkać wykonanie pieca kaflowego na wzór klasycznego kominka, w przestrzeni urządzonej w nowoczesnym stylu. Powoduje to, że taki piec kaflowy staje się, tak jak niegdyś to często bywało, ozdobą całego salonu.

Świetnym trendem jest montowanie w nowoczesnych piecach kaflowych drzwiczek żeliwnych umożliwiających oglądanie paleniska. Przeszklenia pozwalają na wykorzystanie ciepłego, przyjemnego światła płomieni, co tworzy niesamowity klimat. Żeliwne drzwiczki posiadają szyby niezwykle odporne na wysokie temperatury, dlatego nie trzeba się martwić o uszkodzenia materiału, które mógłby wywołać gorący żar. Zarówno żeliwo jak i szyba są zawsze przystosowane do takich ekstremalnych warunków, przy czym należy pamiętać, że maksymalna temperatura spalania węgla bądź drewna może sięgać 500°C, a czasami znacznie więcej.

Dodatkowo jeżeli w twojej okolicy zdarzają się przerwy w dostawach prądu, taki piec kaflowy pozwala zapewnić ciepło nawet w awaryjnych sytuacjach, gdy centralne ogrzewanie nie będzie w stanie pracować bez energii elektrycznej.

ruszt żeliwny

Rodzaje wnętrz

A do jakich rodzajów wnętrz najbardziej pasują piece kaflowe? Zazwyczaj można je spotkać w pomieszczeniach typowo rustykalnych, o charakterze regionalnym. Co ciekawe coraz częściej realizuje się budowy pieca kaflowego kuchennego, które również wykorzystuje się podczas gotowania. Takie piece w kuchni często wyposażane są w dodatkowe komory, które umożliwiają pieczenie chleba czy potraw wytrawnych. Najlepszym rozwiązaniem jest znana duchówka, czyli piekarnik żeliwny umiejscowiony w obrębie pieca kaflowego. Można zdecydować się na takie z przeszklonymi drzwiczkami, a także z dodatkowym termometrem umiejscowionym z przodu piekarnika. Dzięki temu będzie można jeszcze lepiej kontrolować proces pieczenia.

Jeśli rozpatrywać zastosowanie pieców w salonach i pokojach dziennych, dziś coraz bardziej popularne stają się piece kaflowe o walcowatym kształcie, niezwykle smukłe i eleganckie. Pasują do wnętrz w stylu skandynawskim czy romantycznym. Zazwyczaj tego typu aranżacje są utrzymane w jasnych kolorach, co pozwala dobrze wkomponować się piecowi wykonanemu z białych, błyszczących kafli w wygląd całej przestrzeni.

Innym rodzajem wnętrz, w których z powodzeniem można umieścić piece kaflowe, są też pomieszczenia urządzone w stylu glamour. Kafle piecowe, które potrafią być niezwykle eleganckie i które występują w wytwornych barwach, takich jak butelkowa zieleń czy ceglasta czerwień, idealnie pasują do bogatych wnętrz. Można spotkać nawet wersje przyozdobione kryształami czy kaflami o nietypowej fakturze, jak chociażby liczne fantazyjne wgłębienia, żłobienia czy wypukłe wzory.

Piece kaflowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Na fali powrotu do tradycyjnych form wiele osób decyduje się na budowę tego typu obiektu. Co ciekawe, styl wnętrza ma coraz mniejsze znaczenie podczas decydowania się na takie rozwiązanie, ponieważ powoli rodzajów wykończenia takich pieców jest niemalże tyle, co znanych trendów wnętrzarskich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl