Żeliwo w lokalach gastronomicznych

danie w żeliwnym naczyniu pieczone na ruszcie

Żeliwo jest niezwykle przydatnym surowcem wykorzystywanym od wieków oraz stosowanym do dziś. Materiał ten charakteryzuje się przede wszystkim doskonałymi właściwościami kumulującymi ciepło. Dzięki temu można wykorzystywać go tam, gdzie jest to niezbędne – czyli podczas gotowania. W kuchni można przede wszystkim spotkać się z żeliwnymi naczyniami w postaci patelni czy kociołków. Także różnego rodzaju drzwiczki, ruszty czy piekarniki wykonane z tego materiału są obecne w pomieszczeniach, w których przygotowuje się posiłki. Dlatego żeliwne elementy sprawdzą się idealnie również w lokalach gastronomicznych. Jak zatem można efektownie urządzić praktyczną kuchnię, wykorzystując żeliwo?

Dobór surowców do stylu wnętrza

Głównym warunkiem odpowiedniego dobrania elementów tworzących wystrój pomieszczenia jest przede wszystkim jego styl. Pomimo że kuchnia zazwyczaj kojarzy się z praktycznymi meblami i sprzętami, to jej wygląd ma jednak znaczenie – nie tylko dla pracowników restauracji, lecz w przypadku kuchni otwartych, także dla gości. Z tego też powodu wszelkie kuchnie, które wykorzystują naturalne oraz tradycyjne surowce, takie jak cegła bądź drewno, jak najbardziej mogą być wyposażone w elementy żeliwne. Pasują one szczególnie do kuchni w stylu rustykalnym. W takim pomieszczeniu można postawić również piec kaflowy, który wyposażony w żeliwne drzwiczki i paleniska będzie idealnie komponował się z resztą wyposażenia.

Piece do wypieku chleba i pizzy

Doskonałym przykładem wykorzystania żeliwnych elementów w kuchni są także tzw. piece chlebowe. Od dawna wykorzystuje się je do przygotowywania sztandarowych dań wielu kuchni regionalnych. Popularnym ich zastosowaniem jest m.in. wypiek domowego chleba, a także tradycyjnej włoskiej pizzy czy innych potraw mącznych. Oprócz tego takie piece również znajdują zastosowanie przy pieczeniu wszelkiego rodzaju mięs.

płyta żeliwna restauracyjna

Piec ten, opalany drewnem, może posiadać dwa rodzaje konstrukcji – otwartą bądź zamkniętą. W tym pierwszym wariancie stosuje się tzw. łuki, które można wykończyć z materiałów konstrukcji pieca, np. z cegieł szamotowych bądź kamienia. Drugą opcją jest zastosowanie łuków żeliwnych – to rozwiązanie wygodniejsze, a dodatkowo niezwykle ozdobne. Co więcej, łuki żeliwne do pieca chlebowego mogą być również wyposażone w termometr z sondą, co znacząco usprawnia proces pieczenia. Alternatywą dla takiego rozwiązania są drzwiczki żeliwne, także mogące posiadać wbudowany termometr. Do wyboru pozostają drzwi w pełni skonstruowane z żeliwa, a także te posiadające przezroczystą szybkę, która pozwala na kontrolowanie procesu pieczenia. Choć istnieją na rynku dwuskrzydłowe drzwiczki do takiego pieca, zazwyczaj zaleca się stosowanie jednoskrzydłowych wersji, ponieważ ułatwiają one jego obsługę oraz nie przeszkadzają podczas wkładania i wyjmowania potraw.

Elementy do gotowania, pieczenia i grillowania

Tam, gdzie kuchnia, tam też niezbędne naczynia i choć te żeliwne nie są na pewno pierwszym wyborem każdego miłośnika gotowania, to warto zwrócić na nie uwagę – w szczególności, jeśli prowadzi się restaurację. Coraz popularniejsze stają się wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne serwujące dania kuchni staropolskiej. W takim miejscu często można spotkać dużych rozmiarów grille i paleniska. Idealnym ich uzupełnieniem byłby ruszt, kociołek żeliwny czy patelnia. Dzięki takim naczyniom można bez problemu podgrzewać potrawy bezpośrednio nad płomieniami, a dodatkowo nie będą się one przypalać. Żeliwo bowiem doskonale gromadzi energię cieplną, dzięki czemu można w nim podgrzewać potrawy na długo po wygaśnięciu ogniska. W restauracjach oferujących tradycyjne potrawy z powodzeniem można stosować tzw. gęsiarki do pieczenia drobiu bądź patelnie z żeliwa do podawania dań. Z drugiej strony w lokalach serwujących różnorodne przekąski z ogniska doskonale sprawdzą się żeliwne grille czy gofrownice do przyrządzania słodkich deserów.

Jak widać, żeliwo można spotkać w różnorodnej postaci, nie tylko w formie ozdobnych okuć, ogrodzeń czy ławek ogrodowych. To materiał, który świetnie radzi sobie z wysokimi temperaturami, nie jest dziwnym więc, że znajduje szerokie zastosowanie w gastronomii. Korzystanie z żeliwnych pieców, kociołków, grillów, gofrownic, patelni i wielu innych elementów pozwala na gotowanie tradycyjne, według starych przepisów oraz optymalne ze względu na temperaturę, a także długość obróbki termicznej. Żeliwo sprawia, że o wiele łatwiej ugotować potrawę soczystą, kruchą i po prostu smaczniejszą. Dlatego też wielu właścicieli lokali restauracyjnych decyduje się na jego wykorzystanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl